Collect Consulting wykonał strategię AdWords

Głównym celem kampanii dla Collect sp. z o.o. było rozreklamowanie tej firmy, przyciągnięcie nowych klientów, a przez to zwiększenie zysków. Utworzyli początkowo 3 kampanie Dotacje unijne, Doradztwo gospodarcze oraz Szkolenia. Przed rozpoczęciem kampanii usunęli jednak grupę Szkolenia, gdyż stwierdzili, iż nie przyczyni się ona do zwiększenia efektywności działania kampanii. Kampania Dotacje unijne zawierała jedną grupę reklam, zaś druga zawierała 4 grupy reklam. Ich oczekiwania wyglądały następująco: 2500 wyświetleń dziennie, przy średnim CTR 8%, średnim CPC ok. 0,15$, oraz mieli zamiar wydać przydzielone 200$ w 14dni. Dla każdej z kampanii ustalili budżet dzienny, wynoszący dla Dotacji unijnych 15$/dzień, oraz dla Doradztwa gospodarczego 4$/dzień.

Metodą prób i błędów, szybko jednak dokonali kolejnej zmiany, a więc wyłączenie kampanii: Doradztwo gospodarcze, która odnotowywała bardzo małą ilość wyświetleń, a tym samym niski CTR. Jednak cele postawione na początku zostały osiągnięte. Liczba wyświetleń podczas kampanii wyniosła 45 163, co daje średnio 3225 wyświetleń dziennie, a więc wynik znacznie lepszy niż wymagany. CPC miało zamknąć się w 0,15$, nasz wynik to 0,16$. Jedynie CTR w wysokości 8% okazał się dla nich nie do osiągnięcia, były dni, gdzie osiągał nawet, do 4,16%, ale były też słabsze dni, dla kampanii (jak np. tragedia narodowa, która strasznie odbiła się na wynikach). Końcowy, a tym samym uśredniony CTR wyniósł 2,78%. Pomimo niskiego CTR, współczynnik konwersji wyniósł 12,92%, zaś w najbardziej efektywnej grupie reklam, aż 16,03%, co jest bardzo dobrym wynikiem, jak na tyle przeszkód, które natrafiła kampania podczas jej trwania.

Kampania trwała od 8 do 22 kwietnia 2010 roku. Już w pierwszych trzech dniach zanotowali 230 kliknięć, 12 645 wyświetleń, przy średnim CPC 0,17$ i średnim CTR 1,82%. Musieli jednak dokonać pewnych zmian, ponieważ generowali zbyt duże dzienne koszty. Po tych zmianach zredukowali koszt dzienny do ustalonych wcześniej stawek i dzięki temu równomiernie wykorzystali resztę budżetu. W czasie trwania kampanii dokonywali jeszcze parę innych drobnych zmian, m.in. wykluczanie drogich słów kluczowych oraz zmiany CPC w grupach reklam. Najlepszą grupą reklam okazała się grupa „Wnioski o dotacje”, w której średni CTR wyniósł 6,27%, zaś najpopularniejsza fraza „dotacje unijne agroturystyka” osiągnęła średni CTR 15,62%. Były jednak reklamy, które zaniżyły wyniki, najsłabszą frazą była: „rozliczenie dotacji unijnych”, która osiągnęła zerowy CTR. Ze względu na CPC, najdroższym słowem kluczowym było „dotacje unijne”.

Podsumowując kampanię, korzystali z analiz Google Analytics, dzięki, któremu wiedzieli, że przed rozpoczęciem kampanii Collect odnotowywał średnio poniżej 300 odwiedzin dziennie. Po rozpoczęciu kampanii firma odnotowała powyżej 350 odwiedzin dziennie. Dzięki kampanii na stronę Collect trafiło 1 254 potencjalnych klientów, którzy stanowili 36,6% wszystkich odwiedzin poprzez wyszukiwarki w okresie od 8 do 22 kwietnia 2010 roku.

Jeśli chodzi o wnioski, to przede wszystkim branża, którą wybrali, a więc firma consultingowa, aby wyświetlała się na rozsądnych pierwszych miejscach, potrzebuje bardzo dużej inwestycji kapitałowej. Budżet 200$ to stanowczo za mało, aby przebić się przez tak dużą konkurencję. Mimo wszystko, współczynnik konwersji, jaki osiągnęli, nie jest najgorszy. Patrząc z perspektywy firmy, dla której tworzyli kampanię w Google Challenge, przewidywane zyski, jakie mogliby osiągnąć po wykonanej kampanii, wynoszą $21 500, co pokazuje, że warto zainwestować 200$, przy tak dużym zwrocie gotówki poprzez pozyskanie nowych klientów. Sami również zauważyli, iż nie wystarczy tylko dobrze zaprojektowana kampania, ale ciągłe jej ulepszanie, a przede wszystkim kontrolowanie, gdyż mała nieuwaga może sporo kosztować.

Wyniki kampanii

W projekcie stronę promowali w dwóch kampaniach o nazwach UE i Doradztwo. Kampania UE była podzielona na 4 grupy:, Dotacje unijne, Wnioski o dotacje, Dofinansowanie, Rozliczanie dotacji. Największym zainteresowaniem cieszyła się grupa dotacje unijne, która uzyskała 705 kliknięć przy CTR=2,53%. Największy koszt przyniosła kampania z największą ilością kliknięć, jak również największym CPC=0,19USD. Łącznie w kampanii reklama została wyświetlona 39437 razy.

Kampania doradztwo zawierała się w grupie reklam o nazwie Doradztwo gospodarcze. Kampania przyniosła 11 kliknięć. CTR=0,19%, CPC=0,26USD. Reklama została wyświetlona 5726 razy. Po konsultacji z właścicielem Collect Consulting Sp. z o.o. zrezygnowali z tej kampanii i przesunęli budżet na Dotacje.

  • Ich kampania stanowiła ok. 30% ruchu na stronie. Ruch ten charakteryzował się większym współczynnikiem Strony/Odwiedziny – 2,94, oraz niskim wskaźnikiem odrzuceń 49,15%.
  • Największy koszt występował w dniach roboczych. Największy CTR wystąpił po około tygodniu od rozpoczęcia kampanii – po optymalizacji wszystkich grup reklam.
  • W związku z dużymi kosztami kampanii, zaplanowane wyświetlenie wynosiło 43%.

W ciągu trwania kampanii dokonali kilku zmian, które pozwoliły na osiągnięcie lepszych wyników, co bezpośrednio przełożyło się na pozyskanie nowych klientów dla Collect Consulting Sp. Z o.o.. Pierwszymi zmianami było dostosowanie maksymalnego CPC do poszczególnych słów kluczowych tak, aby znajdowały się one średnio w miejscach 1-4 co przynosiło największe korzyści w postaci konwersji. Kilka fraz, które nie przynosiły takiego efektu jak oczekiwali zostało usuniętych lub zmodyfikowanych. Te zmiany pozwoliły na zwiększenie ilości kliknięć oraz zwiększenie współczynnika CTR kampanii, jak również zmniejszenie CPC. W trakcie kampanii modyfikowali wyświetlające się reklamy, co spowodowało zwiększenie CTR. Rozpoczynając kampanie źle dobrali 2 słowa kluczowe (dotacje, dofinansowanie), nie zastosowali dopasowania ścisłego, przez co kampania w pierwszym dniu trwała ok. dwóch godzin. Wyświetleń było zbyt dużo i budżet dzienny szybko się skończył.

Wnioski na przyszłość

Przystępując do prowadzenia kampanii potraktowali ją nie tylko jako formę wyzwania, porównania swoich zdolności i umiejętności z innymi grupami, ale również jako cenne doświadczenie, podczas którego mogli wiele się nauczyć. Chcieli się nauczyć jak efektywnie prowadzić kampanie w Google AdWords, jak ją kontrolować, skutecznie i sprawnie reagować na bieżąco, aby maksymalizować korzyści dla firmy, z którą współpracowali. Jako cel postawili sobie osiągnięcie największej możliwej do osiągnięcia w tych warunkach ścieżki konwersji dla firmy Collect sp. z o.o.

Przed rozpoczęciem kampanii czytali poradniki, jak skutecznie korzystać z narzędzi Google, takich jak AdWords, czy Analytics, praktyka jest jednak zupełnie inna. Wydawało im się, że kampania przez nas stworzona, jest zapięta na ostatni guzik, a oni usiądą, wszyscy razem i będą tylko obserwować, jakie osiąga wyniki. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna, już od pierwszego dnia musieli dokonać niejedną zmianę, by zoptymalizować kampanię. Zaś wizja, cotygodniowej kontroli na koncie AdWords, zamieniła się w codzienne obserwacje i korekty.

Podczas kampanii zmagali się z możliwymi do przewidzenia trudnościami i wyzwaniami, ale też czasami musieli sobie radzić z nieprzewidywalnymi wydarzeniami takimi jak tragedia prezydenckiego samolotu, która spowodowała dwudniowy przestój w kampanii, a co przełożyło się na bardzo słabe wyniki, po tym weekendzie. To najlepszy przykład, iż czasem, a nawet dość często nie mamy wpływu na kampanię. Co gorsza należy być przygotowanym, na to, iż nie zawsze wszystko pójdzie po naszej myśli. Nauczyło ich to jak reagować na różne sytuacje, jakie zmiany wprowadzić w kampanii, aby pomimo trudności nadal była efektywna, oraz nauczyło ich to, iż należy wszystkie decyzje razem konsultować, aby nie było jakichkolwiek niedomówień.

Często w nagłych sytuacjach musieli komunikować się przez Internet. Nauczyli się przez to jak efektywnie organizować konferencje na Skype i szybko dochodzić do kompromisu. Dowiedzieli się jak organizować pracę w grupie, aby usprawnić komunikację i równocześnie rozważać każdy pomysł członków grupy.

Uważają, że nasza kampania przebiegła całkiem poprawnie jednak na pewno gdyby mieli możliwość zacząć ją teraz od początku, kilka spraw zorganizowaliby inaczej. Na pewno efektywniej dobraliby słowa kluczowe i frazy, na które wyświetlaliby linki do swojej firmy w wyszukiwarce. Kolejną sprawą, którą można było przeprowadzić lepiej było ustalanie stawek za kliknięcia. Google Analytics to ogromne narzędzie do śledzenia i kontrolowania efektów kampanii. Teraz nauczeni doświadczeniem na pewno lepiej by wykorzystali jego możliwości.

Ale jak to mówi powiedzenie, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Kampania nauczyła ich przede wszystkim obsługi produktów Google: AdWords i Analytics. Nauczyła ich organizować pracę w grupie, oraz prowadzić kampanię z prawdziwą firmą, za prawdziwe pieniądze. Co jest dość istotne, bo dużo łatwiej wydaje się fikcyjne pieniądze, a tutaj mieliś 200$, które z ciężkim bólem serca wydali już w dwa tygodnie.
Udział w tym konkursie to świetna przygodna i wspaniałe doświadczenie, które mają wspólnie zamiar wykorzystać, by nauczeni doświadczeniem osiągnąć lepsze wyniki w Google Online Marketing Challenge 2011!

Reklamy